מחול הפלאים של הזרזירים פרופ' פרץ לביא

בשנת 1905 אדמונד סילנס, מראשוני הצָפָּרים בעולם, כתב על מ"חול הפלאים" שנגלה לעיניו כאשר עשרות אלפי זרזירים התכוננו לשנת הלילה:
"הם חגים במעגל, לרגע צפופים כמו גג מלוטש וכהרף עין מתפזרים לרשת ענקית שחובקת את כל השמיים. הם מסתחררים, עולים ויורדים, מרקדים ומקפצים כגוף אחד, ממש טירוף אמיתי בשמיים". והוא המשיך וכתב: "הם חייבים לחשוב בצורה קולקטיבית, כולם באותו הזמן, הבזק אחד של מוחות רבים".
ואכן ההתנהגות הקולקטיבית של להקות זרזירים, כמו גם של מיני דגים מסוימים, הוא אחד מסודותיו של הטבע. כיצד יתכן שעשרות אלפי פריטים מגיבים בתנועה בו-זמנית כאילו הם גוף אחד, כאילו קראו זה את מחשבותיו של זה. ליכולות התמרון של להקות עם פרטים כה רבים ישנה חשיבות אבולוציונית, שכן התמרון מאפשר הגנה מפני טורפים אפשריים, אך עד עתה אין כל הסבר, כיצד הם עושים זאת.

את התמונות המוצגות כאן, שהן חלק מתוך אוסף של כ- 500 תמונות, צילמתי בחודש פברואר 2013, ליד מושב חגור שבנגב המערבי, בשעות הערביים. להקת הזרזירים בצעה תמרונים אווירונאוטיים מרהיבי עין כהכנה לנחיתה לשנת הלילה. בעוד שמרבית הצופים תעדו את המחול בשמיים במצלמות ווידאו, החלטתי להשתמש במצלמה רגילה בקצב מהיר של 10 תמונות בשנייה. כך יכולתי להקפיא את הצורות המופלאות שעשרות אלפי הזרזירים יצרו בשמים. הצבעים, כמובן, הוספו לאחר מכן. אני חובב צילום, ומצלם להנאתי בדרך כלל נופים וטבע. בעידן הדיגיטלי העיסוק בתמונות מצולמות הפך לפשוט יותר ונגיש לכל, והתוצאות מרהיבות. יש בכך אתנחתא מרעננת מהקצב המהיר של אירועי היום יום.

תודה לענת הר-גיל שהשכילה להפוך את אוסף התמונות לתערוכה מרשימה.

                                                                                                                                             פרץ לביא

 

קולאז