תערוכת צילומים – פרופ' נעם אדיר

פיסת שמים קוריאנית לכודה בגומחה וולקנית. שברי זכוכית שהפכו לחלוקי ים בצפון קליפורניה. חתול עומד על המשמר על גזעו המתעקל של עץ ירושלמי. ספרים ישנים מסודרים שורות שורות על דוכן בשוק לונדוני. סימטריה ואי-סימטריה, טבע בתוך גאומטריה וגאומטריה בתוך טבע.
אין זה מפתיע  שאלו התמונות שלכדו את עיניו של פרופ' נעם אדיר. האלמנטים האלו הם חלק בלתי נפרד גם ממחקרו, המתמקד בפענוח מבנים מולקולרים על-ידי קריסטלוגרפיה של קרני – X.
תהליך הפענוח דורש מנעם וצוות הסטודנטים שלו להסתכל עמוק לתוך הגבישים הצבעוניים המרהיבים שהם מגדלים, ובדומה לתמונות, למצוא את הסדר שבפרא כדי לפצח את סודותיהם של מולקולות החיים.
נעם התחיל לצלם מגיל צעיר, כאשר את התמונות היה מפתח במעבדה הביתית שהקים אביו. לאחר שירותו הצבאי יצא לטיול מסביב לעולם בחיפוש אחר נופים, טבע, ואנשים – כשהוא מתעד את המסע מכיוונים וזוויות חדשות. הצילום הפך לכלי שנועד לא רק לתעד אלא גם לתפוס רגעים של צבע, תנועה, ורגש. מאז, הצילום הפך לתחביב המלווה אותו לכל מקום. בעידן הדיגיטלי העבודה בחדר החושך הוחלפה בעיבוד התמונות במחשב, אבל אותה התחושה של הפיכת מציאות לאומנות נשארה ואף התחזקה.

פרופ' נעם אדיר הצטרף לפקולטה לכימיה ע"ש שוליך בטכניון בשנת 1995 לאחר פוסט-דוקטוראט במחלקה לפיסיקה באוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו. הוא בעל תואר BSc  בכימיה (1984) ו-PhD בביוכימיה (1990)לכידה 2 מהאוניברסיטה העברית בירושלים.

לכידה